ارسال رایگان برای سفارشات بالای پانصد هزار تومان

دانه چیا و تاثیر آن بر سلامت بدن و لاغری( قسمت دوم )

فواید فیبر موجود در دانه‌ چیا

  • فیبر این دانه، از یبوست پیشگیری می‌کند. فقط یک‌چهارم پیمانه دانه چیا، 50 درصد از میانگین نیاز روزانه فیبر بدن انسان را تأمین می‌کند. فیبر فواید زیادی برای سلامتی، به خصوص سلامتی دستگاه گوارش دارد.
  • فیبر موجود در دانه‌های چیا از نوع فیبر محلول و موسیلاژ است. موسیلاژ ماده‌ای است که باعث ایجاد بافت چسبناک دانه‌های مرطوب چیا می‌شود. این فیبرها به پایین آوردن کلسترول LDL کمک می‌کنند و سرعت فرایند هضم را نیز کاهش می‌دهند که این امر به پیشگیری از افزایش ناگهانی قند خون بعد از خوردن یک وعده غذایی و ایجاد حس سیری کمک می‌کند.

دانه چیا و خطر سرطان

دانه‌های چیا حاوی ترکیبات مفیدی همچون فلاونول و کامپفرول هستند. این موضوع به اثبات رسیده است که منابع غذایی که حاوی کامپفرول هستند خواص ضد سرطانی دارند و این خاصیت به دلیل تأثیر این ماده بر چندین مکانیسم سلولی از جمله مرگ سلولی و پیام‌رسانی سلولی است. برای مثال کامپفرول جلوی فعالیت بیسفنول A (BPA) را می‌گیرد. بیسفنولA یک نوع ماده شیمیایی است که در پلاستیک‌ها و غذاهای فرآوری شده وجود دارد و باعث اختلال غدد درون ریز می‌شود.

برای توضیح بیشتر در خصوص کامپفرول باید گفت که این ماده با چند نوع سرطان، از جمله سرطان سینه، سرطان کبد، سرطان مغز، سرطان کولون و چندین نوع دیگر مبارزه می‌کند. دانه های چیا به عنوان غذایی کامل، چندین ترکیب ضدسرطانی دیگر همچون کوئرستین و فیبر خوراکی را نیز دارند. تمامی این نکات نشان می‌دهد که دانه‌های چیا با عوارض جانبی بسیار اندک و فواید بسیار از بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند.

بروز بیماری‌های قلبی در انسان پیشگیری می‌کند؟

مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که دانه‌های چیا به‌طرز مؤثری بر سطح کلسترول خون، کاهش وزن و افزایش حس سیری تأثیر دارند. اگرچه به این موضوع نیز باید اشاره کرد که بررسی تحقیقات و کارآزمایی‌های کنترل‌شده بر انسان‌ها، نشان نمی‌دهند که دانه‌های چیا فایده خاصی برای عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی از جمله وزن بدن، فشار خون، سطح چربی خون، قند خون و التهاب داشته باشند.

این یافته‌ها تأیید می‌کنند که دانه‌های چیا برای فایده رساندن به سلامتی انسان به تنهایی کافی نیستند، بلکه زمانی از ابتلا به بیماری‌ها پیشگیری می‌کنند که بخشی از یک رژیم غذایی سرشار از مواد گیاهی متنوع همراه با سبک زندگی سالم باشد.

ادامه دارد…

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!